Kojení v leže na boku je velké téma. Soudím podle toho, jak často mi na poradenství říkáte, že na boku vám to prostě nejde.

A tak tady máme malou sérii na téma kojení na boku v leže. Odkaz na článek, jak kojit na boku.

Bez otáčení se v noci při kojení si nedovedu představit, jak bych přežila ten první prokojený rok (vlastně i déle). A když jsme tohle video natáčely, ožily mi vzpomínky, možná je to na videu i vidět 😄

Takže jak prakticky na to, když potřebuješ vystřídat prsa nebo stranu, na které ležíš?

  1. Bříško miminka směřuje k tvému bříšku, případně ho natoč, aby to tak bylo – pupík na pupík.
  2. Přitiskni miminko ke svému bříšku a hrudníku, můžeš využít celou plochu svého předloktí. Jisti rukou hlavičku. Tohle můžeš dělat, když není zrovna přisáté, ale taky i když zrovna přisáté je.
  3. Začni se otáčet. S ohledem na své poporodní tělo a pohodlí obou.
  4. Můžeš si udělat mezipolohu na zádech. Miminko je tedy na bříšku (ano, může, je to v pohodě, není to pro něj nijak nebezpečné, když je na tvém těle, jsi jeho dokonalý monitor dechu) a můžete takto zůstat i déle, než jen malou chvíli, pokud je vám pohodlno. Tohle je totiž savčí (přirozená) poloha pro kojení. Jen prosím jedno upozornění: napolohuj miminko tak, abys měla jistotu, že mu nic nebrání v dýchání, třeba čtvercová plena, deka. Ono si v této poloze dokáže ledacos zařídit samo a pohnout se, navíc cítíš každý jeho pohyb, ale já ze své pozice poradkyně toto potřebuji napsat.
  5. Pak tedy můžeš pokračovat přetočením na další stranu. Stejný způsobem – přitiskneš miminko ke svému hrudníku a bříšku a polohuješ se na bok. Můžeš to dělat při současném kojení, není problém, jen hlavičku drž tak, aby miminko mohlo zůstat přisáté.
  6. Přisávací tip: posuň miminko směrem dolů k tvým nohám, aby mělo aspoň trochu zakloněnou hlavičku a pusinku pod úrovní tvé bradavky.
  7. Dostala jsem otázku, jestli vadí, když je miminko při kojení v této poloze na zádech a nesměřuje jeho pupík k pupíku maminky. Nevadí. Pokud vám to lépe funguje jinak, je to ideál, není co řešit a měnit 🙂 Já doporučuji pupík na pupík, protože je pupík směřující ke stropu je často důvod, proč se miminko nemůže přisát.
  8. No a nezapomeňme si taky udělat pohodlí. Vypodložit stehna a kolena polštářem, vypodložit si hlavu, posunout se spodním ramenem, ať má pohodlí, najít rovnováhu na boku, ať to nedržíš a nejsi v tenzi.
  9. No a na pohodlí můžeš přidat i tak, že dáš za záda miminka polštář, deku, cokoliv, aby zůstalo na boku a tys ho nemusela držet.

Článek o tom, jak kojit na boku v leže, jak pomoci miminku se přisát a najít si pohodlí, najdeš tady.

Otázky můžeš směřovat na e-mail nebo na můj facebook či instagram 🙂 Pokud potřebuješ s něčím pomoct, pokud hledáš odpovědi a pořád nenacházíš, nic vám nefunguje, nepomáhá, napiš, zavolej, WhatsApp, jakkoliv mě kontaktuj: 739 457 609

– Katka Sedláčková, podpora při kojení, nekojení, nošení, prostě v mateřství