Bolí bradavka – pálí, řeže, bolí při přisávání, při kojení, ale můžu bolet i mimo kojení. Často se ženy při přisávání miminka propínají, zatínají celé tělo, říkají „kroutí se mi palce u nohou“, na kojení se netěší a oddalují ho.

Pokud jsi prvních 5-7 dní po porodu, nemusíš hned řešit kvasinku. Bolest bradavek může být způsobena tím, že si bradavky zvykají na intenzivní používání (a je jedno, kolikáté miminko kojíš). Pokud tě ale už teď bradavky bolí nesnesitelně moc nebo máš prasklinku na bradavce, vyzkoušej první pomoc níže.

Prasklinka na bradavce

Prasklinka na bradavce – s největší pravděpodobností máš přemnoženou candidu (= kvasinku). Mrkni na první pomoc níž. S hojením ragád (prasklinek) můžou pomoci stříbrné kloboučky nebo stříbrné náplasti, aby se ranky rychleji zacelily. Vydrž, nepřestávej kojit. To dáš! Teď už víš příčinu, už se to bude jen lepšit. Dej si odpočinek a pusť si film s miminkem na těle. Bolest umí snížit kojení a ležení kůže na kůži. Ty bez trička a miminko nahaté na tvém těle. Polohu nemusíš extra studovat, hledej to příjemné a pohodlné hlavně pro tebe. Mně na poradenstvích nejčastěji funguje přirozená poloha, neboli savčí. Od bolesti může také pomáhat, když necháš miminko přisát tak, aby mělo ranku směrem ke koutku pusinky – ať se kůže v bolavém místě tolik nenatahuje.

Bílo v pusince miminka

Moučnivka – miminko má v puse bílý povlak? Pak je to jednoznačně kvasinka. Řešíš ji ale u obou, protože při kojení si ji předáváte. Tebe nemusí bolet bradavky, ale moučnivka jednoznačně ukazuje na kvasinku. Bílý povlak může být ale také mléko, tak to radši chvíli pozoruj. Více níže v první pomoci.

Proč se mi kvasinka přemnožila?

Většina z nás zná vaginální mykózy. Je to stejné. Jen když kojíme, má kvasinka nové pole působnosti.

Candidu máme v těle přirozeně, je součástí našeho mikrobiomu. Ale ve chvílích přetížení, psychického či fyzického, dostává prostor rozjet to. Prostě, v čase těhotenství, porodu a šestinedělí, jak se hodně věcí mění, hlavně náš život, je jednoduché být ve stresu, vyčerpaná, mít pocit, že je toho moc. A to je ono – otevřené dveře pro kvasinku. Často nás totiž ta mateřská role chce naučit zpomalit, víc být, míň dělat výsledky. A tohle nás učí i kvasinka. Ostatně jakákoliv bolest prsou. A vlastně i jakékoliv miminko 🙂

První pomoc

Začínám vždy od přírodnějších prostředků a ty, když do 2-3 dní nezačnou pomáhat, přecházím na něco silnějšího.

  1. Větrat prsa. Kvasince se daří v teple, vlhku a tmě. A to mám kde? Přímo na prsou. Takže co nejvíc prsa vystavuj světlu a čerstvému vzduchu. Nos třeba rozepínací košili, ať se můžeš zahalit v případě potřeba. Nebo skvělý tunning trička, který kdysi vymyslela jedna žena: vystřihni si do trička díry na bradavky! 😀
  2. Kokosový olej. Máš doma? Ne? DM, drogerie, potraviny, už ho mají všude. Navlhči bradavky a potři kokosovým olejem. Kokosák působí skvěle, lokálně nedává kvasince šanci!
  3. Bílý jíl. Udělej si hustou kašičku, potři na látkovou vložku a vlož do podprsenky. Zkus vychytat ty chvíle, kdy zrovna nekojíš, ať může jíl působit. Bílý jíl prodávají v DM a samozřejmě na internetu, jen si dej trošku pozor na jeho kvalitu a původ.
  4. Citrovital. Z lékárny. V praxi jím ženy často potírají prsa a pomáhá jim to. Miminku to asi chutnat nebude, ale můžeš před kojením prsa omýt, že. Citrovital je ale taky super k vnitřnímu užití, pár kapek denně do pití. Když si pro něj do lékárny půjdete, mějte na paměti, že vám ho asi jako kojící ženě nedoporučí – na krabičce se totiž píše, že není vhodný pro děti, těhotné a kojící ženy. Je to dáno legislativou, tak se nenechte zmást a klidně si ho kupte. Složení je pro kojící v pohodě.
  5. Poloha při kojení. Zaujmi s miminkem takovou, která je ti příjemná a pohodlná, nic jiného neřeš. Z praxe krásně funguje savčí poloha, kdy je na tobě miminko bříškem na tvém břiše a ty jsi třeba v polosedu. Zkoušej, jak si miminko ještě trochu posunout, abyste do sebe zapadly 🙂
  6. Nahatý kontakt. Ten ti pomůže od bolesti při každém kojení. Sundej si tričko a podprsenku a miminku všechno, můžeš nechat plenku. Když se vaše kůže dotýká (a čím větší je plocha, tím příjemnější to je), vyplavuje se vám oběma oxytocin, hormon lásky a pohody – a díky tomu tolik nevnímáme bolest. Je to jednoduchý zázrak.
  7. Stříbrné kloboučky. Jsou kloboučky z ryzího stříbra a dávají se na bradavky mezi kojeními. Skvěle léčí ragády a pomáhají proti kvasince a dalším potvůrkám. Můžeš zkusit alternativu – stříbrné náplasti.

Zkus tedy tuto první pomoc, když kojení bolí. Pokud by se zlepšení nedostavilo do tří dní, chce to přitlačit na kvasinku a na sebe být víc něžná a zpomalit. A to by bylo, abys tuhle výzvu nezvládla.

Jsi skvělá, že se snažíš, to je začátek úspěchu, víš to, že?


Přeji ti, ať je kojení do pár dní bez bolesti, a kdyby to nešlo, kontakt na mě máš.